Honoratki Małe Siostry
Niepokalanego Serca Maryi

Odeszła do Wieczności!

Odeszła do Wieczności!

Dnia 22 października 2017 r. w wielu 82 lat odeszła do domu Ojca s. M. Celina od Pięciu Ran Pana Jezusa – Janina Gamoń. Zmarła w Częstochowie, w domu przy ul. Ogrodowej 35.

S. Celina Gamoń, córka Antoniego i Katarzyny z d. Miedziechowska, ur. się 2 maja 1935 r. w Głuszynie, w parafii Klwów, w wielodzietnej katolickiej rodzinie. Rodzice utrzymywali się z pracy we własnym gospodarstwie rolnym. Dbali o  religijne wychowanie sześciu córek. Bóg wzbudził w sercach trzech córek pragnienie całkowitego oddania się na służbę Bogu. s. Celina i s. Miriam, wstąpiły do Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi, a s. Stefania do Zgromadzenia Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny.

Dnia 20 czerwca 1953 r. s. Celina przekroczyła furtę klasztorną Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi w Częstochowie, przy ul. Klasztornej 19. Nowicjat rozpoczęła 25 marca 1954 r. Pierwszą profesję złożyła 26 sierpnia 1956 r., a śluby wieczyste 26 sierpnia 1961 r. w Częstochowie.

Do zgromadzenia sióstr honoratek wstąpiły także dwie siostry ojca - s. Barnaba i s. Weronika Gamoń oraz dwie siostry matki – s. Aniela i s. Maura Miedziechowskie.

S. Celina przez 64 lata życia zakonnego pełniła z wielkim oddaniem i zaangażowaniem posługę kucharki. Przez wiele lat czyniła to w domach zgromadzenia. Przez trzy lata u OO. Paulinów na Bachledówce. Większą część swego życia zakonnego poświęciła służbie w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym, najpierw w Krakowie, przy ul. Bernardyńskiej, a później w Częstochowie, przy ul. Św. Barbary. Przez 43 lata ofiarnie  i radośnie posługiwała  Kościołowi Częstochowskiemu.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 25.10.2017 r. o godz. 9.30 - pożegnanie zmarłej w Kaplicy Pogrzebowej przy ul. Ogrodowej 35, o godz. 10.00 - różaniec w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie, o godz. 11.00 - Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Andrzeja Przybylskiego, biskupa Pomocniczego Archidiecezji Częstochowskiej, a następnie pogrzeb na cmentarzu Św. Rocha.

Fot. Bachledówka, s. Celina pierwsza z prawej strony, obok kard. Wyszyńskiego.

Galeria