Honoratki Małe Siostry
Niepokalanego Serca Maryi

Oratorium zabrzmiało na Jasnej Górze

Oratorium zabrzmiało na Jasnej Górze

Wydarzenie odbyło się 9 grudnia w jasnogórskiej bazylice o godz. 14.30. Muzykę do Oratorium napisał Paweł Bębenek, znany kompozytor współczesnej muzyki sakralnej. Autorką libretta przygotowanego w oparciu o teksty bł. Honorata Koźmińskiego jest s. Anna Duda ze zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi. Oratorium zostało wykonane już kilkakrotnie w różnych miejscach, a nakładem Edycji Świętego Pawła ukazała się płyta z nagraniem dzieła.

Wśród wykonawców pojawili się artyści m.in. z Częstochowy, Warszawy i Lublina. Partie solowe wykonali: Maria Krzosek, Agnieszka Fiuk, Marcin Walewski i Krzysztof Chalimoniuk.

„Dzisiejszy koncert wpisuje się w duży roczny projekt, jest to już ósme wykonanie Nieszporów o Niepokalanym Sercu Maryi – wyjaśnia s. Ancilla Skwarczyńska , Honoratka, koordynator Oratorium - Projekt był też związany z warsztatami muzyczno-formacyjnymi. Wzięło w nim udział kilkaset osób w całej Polsce. Dzisiejsze wykonanie jest podsumowaniem rocznego projektu. Premiera miała miejsce 16 grudnia ubiegłego roku w Nowym Mieście nad Pilicą, gdzie zmarł bł. o. Honorat. Ale Jasna Góra jest szczególnym miejscem, ponieważ o. Honorat wystarał się razem z o. Euzebiuszem, ówczesnym przeorem w 1906 r., o Święto Matki Bożej Częstochowskiej, i dlatego nie można było pominąć tego miejsca. O. Honorat szczególnie umiłował sobie to miejsce. W 1906 r. był również inspiratorem narodowej pielgrzymki na Jasnej Górze, która zgromadziła pół miliona Polaków”.

„Bł. Honorat jeszcze raz dzisiaj, tak jak ponad 100 lat temu, zaprasza nas na Jasną Górę przede wszystkim do wspólnej modlitwy, bo to jest taka 'para-liturgia' – dodaje s. Ancilla - Nabożeństwo ma formę Nieszporów. Będzie towarzyszyć nam ikona Niepokalanego Serca Maryi, będą nam towarzyszyć relikwie bł. o. Honorata, muzyka, słowo, psalmy, jest to bardziej modlitwa niż koncert”.

Nieszporów wysłuchali m.in.: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski oraz o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja z Różą. Projekt współfinansuje Fundacja PZU oraz JB Multimedia z Białej Podlaskiej.

Za: Jasna Góra