Honoratki Małe Siostry
Niepokalanego Serca Maryi

Jesienne rekolekcje

Jesienne rekolekcje

Rekolekcje (łac. recolligere – "znowu zbierać, przyjmować, odzyskać”, w formie zwrotnej se recoligere oznacza „ochłonąć, opamiętać się”; lub też od re-colo - „na nowo uprawiać, znowu się czymś zajmować, przywrócić, jeszcze raz rozważyć”). Chodziłoby więc o powrót do czegoś, powtórne rozważenie, zajęcie się czymś jeszcze raz. Czym? Naszym życiem. W zależności od duchowości, mogą zakładać częściowe lub całkowite milczenie przez cały okres ich trwania.

O znaczeniu rekolekcji w atmosferze głębokiego wyciszenia przypomniał Benedykt XVI, mówiąc: "W naszej epoce coraz silniejszy jest wpływ sekularyzmu, a z drugiej strony powszechnie odczuwa się potrzebę spotkania z Bogiem. Oby więc nie zabrakło dziś możliwości dawania miejsca intensywnemu słuchaniu Słowa w ciszy i modlitwie."

W naszym domu zakonnym w Częstochowie właśnie rozpoczęły się ostatnie w tym roku rekolekcje dla sióstr. W tym "odzyskiwaniu, przywracaniu..." pomaga siostrom i wspiera o.Eliot Marecki OFM.

"Zmieniajcie sposób myślenia i wierzcie, że wszystko co powiedziałem jest Dobrą Nowiną. Tak jak myślimy, taki jest nasz sposób widzenia świata, współsiostry, siebie. Wszystko zaczyna się od naszych myśli. Jak myślimy tak żyjemy, tak mówimy, tak widzimy rzeczywistość."

Galeria