Honoratki Małe Siostry
Niepokalanego Serca Maryi

S. Hilaria - 135. rocznica urodzin

S. Hilaria - 135. rocznica urodzin

Ziemia Siedlecka od wieków znana jest ze świadectwa życia wielu świętych, zarówno tych wyniesionych do chwały ołtarzy, jak też tych mniej znanych. Wśród kandydatów do beatyfikacji jest również s. Hilaria Emilia Główczyńska ze Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi — pielęgniarka i mistyczka, która głęboko w sercu nosiła miłość do swych rodzinnych stron. W tym roku, 9 maja, przypadła 135. rocznica jej urodzin.

Emilia przyszła na świat w Świerszczowie jako najstarsza córka Szczepana Główczyńskiego i Józefy, z domu Wierzchowskiej. Została ochrzczona w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Wereszczynie, gdzie znajduje się zabytkowa chrzcielnica, pamiętająca tamte wydarzenia. Od 2003 roku trwa proces beatyfikacyjny s. Hilarii Emilii Główczyńskiej. W lutym 2022 roku w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie zostało złożone Positio o życiu i heroiczności cnót Sługi Bożej.

W związku ze wspomnianą rocznicą urodzin pragniemy zjednoczyć się w modlitwie o dar beatyfikacji s. Hilarii. Zależy nam też na tym, aby upraszać wstawiennictwa Sługi Bożej w parafii jej chrztu, w miejscach tak bardzo jej drogich. Przełożona Generalna we współpracy z zarządem zorganizowała pielgrzymkę do miejsca chrztu s. Hilarii, do Wereszczyna, parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika, diecezja siedlecka. Siostra Bogumiła Czemko wygłosiła konferencję nt. życia i misji s. Hilarii, mszę św. koncelebrował  Biskup Siedlecki Ks. Dr Kazimierz Gurda, oraz O. Tomasz Wroński, wikariusz  prowincjalny Warszawskiej Prowincji Kapucynów i kapłani diecezji siedleckiej i lubelskiej. Podczas Eucharystii, trzy siostry formacji początkowej, na ręce Przełożonej Generalnej, odnowiły profesję zakonną na kolejny rok.

Siostrom życzymy wytrwałości w powołaniu i entuzjazmu w kroczeniu za Jezusem czystym, ubogim i posłusznym.

Galeria