Honoratki Małe Siostry
Niepokalanego Serca Maryi

Zmarła s.Karola Dąbrowska

Zmarła s.Karola Dąbrowska

Siostra Karola od Niepokalanego Poczęcia NMP – Marianna Krystyna Dąbrowska, córka Waleriana i Zofii, urodziła się 25 kwietnia1936 r. we wsi  Zachatka, pow. Białobrzegi.

Ukończyła 3 oddziały szkoły podstawowej i jak sama wspominała z powodu braku ciepłego ubrania musiała przestać chodzić do szkoły. Od tej pory nie tylko pomagała rodzicom w gospodarstwie, ale po ciężkiej chorobie matki opiekowała się młodszym rodzeństwem. Atmosfera domu rodzinnego, głęboka wiara rodziców pozwalały  wzrastać i dojrzewać powołaniu zakonnemu, gdyż od najmłodszych lat pragnęła wstąpić do zakonu, mogła to jednak uczynić dopiero wtedy, gdy uznała, że rodzeństwo poradzi sobie bez niej.

Postulat spędziła siostra w Nowym Mieście, tam też rozpoczęła nowicjat 22 sierpnia 1968 roku, a po dwóch latach złożyła swoją pierwszą profesję zakonną. Pięć lat później, 22 sierpnia 1975 roku, w Częstochowie złożyła profesję wieczystą.

Już w Zgromadzeniu, po ukończeniu formacji w nowicjacie, uzupełniła siostra wykształcenie podstawowe i ukończyła kurs zawodowy uzyskując kwalifikacje kucharza.

Po pierwszej profesji pracowała siostra w kuchni w Nowym Mieście, później w Żyrardowie, Będzinie, Częstochowie w Zakładzie Opieki Społecznej. W 1988 została siostra przeniesiona do domu zakonnego w Markach i tam pełniła swoje obowiązki kucharki do 2006 roku.  Następne pracowite 15 lat życia zakonnego spędziła siostra w Łodzi,  na Lokatorskiej, coraz słabsza, gdyż wiek i choroby, pomimo leczenia, stopniowo ograniczały jej możliwości działania. W lutym 2022 roku została  przewieziona do wspólnoty przy Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym w Częstochowie.

Każdą zmianę placówki przyjmowała siostra jako wyraz woli Bożej i w tym duchu wypełniała przydzielone sobie obowiązki, pracując solidnie i ofiarnie, z serca przepełnionego miłością Boga i bliźniego. pełna franciszkańskiej prostoty i miłości siostrzanej. Każdego gościa traktowała z należnym mu szacunkiem i każdemu chciała usłużyć swoimi umiejętnościami kulinarnymi.

Ostatni etap życia s. Karoli był naznaczony stygmatem choroby i cierpienia, pozbawiona sił fizycznych, przykuta do łóżka, cierpiała w milczeniu, z poddaniem się woli Bożej. Zmarła 1 stycznia 2024 roku w Częstochowie, przeżywszy 87 lat, w Zgromadzeniu 53.

Dziękujemy dziś Bogu, za dar życia i powołania  naszej Siostry Karoli – za czas, w którym urzeczywistniała misję Chrystusa Sługi poprzez wykonywane prace i  posługi.

Miłosierdziu Bożemu zawierzamy dziś naszą kochaną Siostrę prosząc dla niej o dar życia wiecznego.

Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie….

Galeria